Základní škola Úšovice

Mariánské Lázně

Luštitelská olympiáda mládeže

Po dva roky vycházely pod názvem LOM v časopise Křížovka a hádanka úkoly pro mládež, do kterých  se žáci ze ZŠ Úšovice také zapojili. Když letos tato celorepubliková soutěž vyhlášena nebyla, udělali jsme si soutěž vlastní. Úkoly byly určeny hlavně žákům1. stupně, ale zapojily se i loňské účastnice, které mezitím postoupily do 6. ročníku. Díky podpoře třídních učitelek byla asi polovina soutěžících z 2. tříd. Od ledna do května řešili soutěžící úkoly doma, celkem se zapojilo 39 dětí. Pro 25 nejlepších bylo připraveno finále, kde soutěžící museli nejenom předvést, jak se doma naučili řešit různé úkoly, ale navíc je tam čekaly i úkoly nové, zaměřené na logické myšlení. V kategorii 2. tříd si nejlépe vadla Lenka Veselá z 2.C před Petrou Kratochvílovou, Miroslavem Kváčem, Terezou Sladovníkovou, Lucií Hanzlíčkovou a dalšími.
V kategorii 4. - 6. tříd byl boj o prvenství velice vyrovnaný. Patrika Šutu ze 4.A dělil od prvního místa jeden jediný bod, vítězem se nakonec stal Jan Bartoš ze 4. B. Na 3. místě skončila Tereza Laušmanová ze 6. A, o 4. místo se podělili Filip Svoboda z 5. A a Tereza Horváthová ze 6. A. V této kategorii soutěžilo ve finále 12 soutěžících.
Všichni účastníci finále získali diplom a věcné ceny. Odměněno bylo i pět nejlepších domácích řešitelů.
LOM byla součástí mariánskolázeňských hádankářských slavností, takže se konala i za podpory města Mariánské Lázně.
 
Věra Kučavová