Základní škola Úšovice

Mariánské Lázně

„Komenský a my“ po dvanácté

Naše škola vstoupila do této soutěže v jejím 6.ročníku. Od této chvíle se pravidelně a nepřetržitě stává jejím finalistou. Celostátní soutěž se koná vždy Brandýse nad Orlicí a v kategorii B – žáci 2.stupně ZŠ – má toto kolo dvě části. Literární, kdy žáci zpracovávají dané téma a myšlenky Jana Amose Komenského a 20 nejlepších prací a jejich autoři pak ještě musí podstoupit na místě historický test o životě a díle J.A.Komenského. Test je velmi náročný a vyžaduje již opravdu odborné znalosti. Naši školu ZŠ Úšovice reprezentovala v letošním školním roce Nela Dienstbierová ze třídy 9.A a připravovala se pod vedením paní učitelky Mgr. Běluše Milfaitové (která již 2x získala ocenění pro nejlepšího učitele za vedení žáků). Ve velké konkurenci žáků gymnázií a dokonce i ZUŠ (dramatických oddělení) jsme si přivezli letos domů ústní pochvalu od poroty za velmi pěknou práci s dobrým nápadem. Organizátor soutěže – ZŠ Brandýs nad Orlicí a její pan ředitel Mgr. Miloslav Dušek se postaral o mladé komeniology opravdu znamenitě. Bohatý program a pestrý a chutný jídelníček potěšil opravdu každého. Brandýs nad Orlicí je místem, které kdysi učarovalo J.A. Komenskému a má své příznivce i dnes. Přeji všem pedagogům i jejich zvídavým žákům, aby dokázali naslouchat slovům a myšlenkám Učitele národů a byli na jeho učené hrdi. Soutěž je o to působivější, protože se koná v době, kdy učitelé slaví „svůj“ svátek. Dodatečně přeji všem pedagogům hodně krásných a bohatých zážitků při práci se žáky i s literaturou. Věřím, že pro naši školu ZŠ Úšovice bude následující 18.ročník znamenat šťastné číslo – 13!

(Alena Hálová)