Základní škola Úšovice

Mariánské Lázně

Vyhráli jsme Krále!

     "Nebylo by špatné, kdybychom se zapojili do soutěže Buď safe online: Bezpečný internet,"  pravil jednoho říjnového dne David Loudát, žák 9. A ZŠ Úšovice,  a dal se do práce. Zásadní motivací pro něj a později i pro nás všechny byla totiž cena pro vítěznou školu -  návštěva jednoho z nejznámějších českých Youtuberů Jirky Krále. To upoutalo náš zájem a kolotoč příprav se pozvolna roztočil.
     Začalo to samozřejmě přihlášením a velkou  hlasovací bitvou na internetu. Byla to  dlouhá a celkem napínavá událost, protože jsme se stále předháněli se ZŠ Skalná. Hlasovalo se den co den. Zpočátku se zapojili jen žáci z 2. stupně, ale pak se přidaly i  nižší ročníky a jejich hlasy nás vytáhly na vrchol. 
     Nakonec jsme soupeře překonali přibližně o 5000 hlasů   a dočkali se Dne D - 28. 11. 2018 -  dne, kdy za naší školou zaparkovalo nepřehlédnutelně fialové auto, z něhož vystoupil a směrem ke vchodu vykročil náš vzácný host, idol mnoha dětí, ba i starších žáků - průkopník české  YouTube scény, influencer Král Jirka se svou družinou, aby pro příštích 90 minut ovládl téměř celou naši školu.
     V 11 hodin se žáci i učitelé usadili do tělocvičny na připravené lavičky a s napětím a natěšeným výrazem ve tvářích a v očekávání věcí příštích vyhlíželi, odkud se Jirka vynoří, jak se bude tvářit, co bude dělat, co bude mít na sobě, jestli se bude ochoten fotografovat, jestli bude rozdávat autogramy, v jaké bude náladě...  
     Po úvodních slovech  Davida L. před nás předstoupila Jirkova spolupracovnice a také pronesla pár slov.
     A pak už jsme bouřlivým potleskem, křikem a máváním přivítali samotného Jirku. Byl milý, přirozený,  bezprostřední a usměvavý, vyprávěl nám své příběhy, které souvisely s bezpečností na internetu, vzpomínal na své začátky i na dětství. Jeho názory a rady nás velmi zajímaly a rádi jsme se nechali poučit.  Atmosféra byla uvolněná a přátelská. Bylo velmi zvláštním zážitkem vidět naživo někoho, kdo se na nás dosud díval jen z monitoru a byl tak trochu nedosažitelný.  A najednou tu stál, docela blízko,  vyprávěl nám, ochotně se podepisoval a  trpělivě se s námi fotografoval. Největší radost udělal samozřejmě těm nejmenším.
     Zkrátka - bylo nám všem příjemně, nikdo se nenudil, všichni jsme pozorně naslouchali, získali nové informace a dobře se bavili. Jirka pro nás měl dokonce připravené i malé dárky - reflexní pásky, pravítka i náramky.
     Ale všechno jednou končí. Nadešel čas loučení. Náš host nasedl opět do auta, my jsme mu z oken ještě stihli zamávat a nezbylo nám nic jiného, než se vrátit k výuce. 
     28. listopad se nám - žákům i učitelům  Základní školy v Úšovicích - prostě vydařil a náležitě jsme si ho užili.  Poděkování patří všem žákům, kteří obětavě hlasovali, učitelům, kteří se podíleli na organizaci, zejména panu F. Jaurisovi, J. Záhorové, vedení školy a všem třídním učitelům.
 
 
(B. Milfaitová a žáci 9. A)